خانه / مقالات / آشنایی با زبان برنامـه نویسی پرل

آشنایی با زبان برنامـه نویسی پرل

آموزش سی شارپ

پرل چیست؟
پرل زبان برنامـه نویسی سطح بالا و تمام منظوره است که بوسیله لری وال نوشته شده است.
در هر جایی که بتوان زبان های برنامـه نویسی دیگری را بکار برد از پرل نیز میتوان مصرف کرد.
پرل سر نام کلمات رو به رو است: Perl: Practical Extraction and Report Language
پرل به طور غالب متاثر از زبان پروگرام نویسی قدرتمند C است کمتر از آن متتاثیر از sed,awk شل یونیکس است .
پرل ایده آل برای کار با فایلهای متنی(ویرایش . تنظیم . مدیریت) تنظیم و گزارشگیری از وظایف همچنین کار های شبکه ای کار با HTML نمایش صفحات وب است .
اما فراموش نکنید که در موارد دیگری مثل system management tasks, database access , Graphical Programming , AI نیز کاربر د دارد.
آموزش C#
آیا یادگیری پرل سخت است؟
خیر.پرل زبانی آسان جهت شروع به یادگیری برنامـه نویسی است اگر شما سابقه پروگرام نویسی با C یا sed , awk و یا حتی سابقه کار با BASIC را دارید نیمی از راه را رفته اید.
یادگیری پرل مانند اقیانوسی است که عمق کمی دارد که برای یادگیری کار را آسان می نماید ولی اگر بخواهید یک پروگرام واقعی کارا با پرل بنویسید می بایست کل این اقیانوس را سفر کرده باشید این مستلزم سالها تلاش زیاد است.
چیزی که یادگیری پرل را آسان می نماید سابقه کار با سیسـتم علت یونیکس است همچنین تجربه کار با زبان پروگرام نویسی دیگر . توانایی فهم قوانین دستورات همین طور توانایی خواندن کد دیگران است.

پرل زبانی مستقل از سکو است . بدین معنا که شما میتوانید با اندکی تغییر در ساختار برنامـه آنها را در سکوهای مختلف اجرا بکنید .
پرل هم اکنون در سکوهای: یونیکس (لینوکس . سولاریس . Free BSD …) . مکینتاش همین طور ویندوز اجرا می شود .

نکته کوچکی که میتوان به آن اشاره کرد این است که نام این زبان پروگرام نویسی perl است همچنین نام مفسر این زبان هم perl است به عنوان مثال مانند زبان C که کامپایلر های مختلف ی دارد ناست پس این دو را غلط نگیرید.

برای چه جهت برنامـه نویسی از پرل مصرف میکنیم؟ چرا C نه؟
۱: اولین این است که از سی خوشمان نمی آید!!! سی نسبت به پرل بسیار زیاد دست پاگیرتر است اندازه کدنویسی آن بیشتر از پرل است.
۲: همـواره بیشتر از یک راه جهت انجام کاری در پرل است!
۳: همیشه منابع آنلاین بزرگ و آماده ای وجود دارد که بتوان با استفاده از آموزش ی آنها کار را پیش برد. همـواره شما کدی جهت حل مشکلتان در اینترنت پیدا خواهید کرد. پس چرا باید دوباره چرخ را اختراع کرد؟؟؟!!!!
۴: پرل زبانی مفسر دار است و برعکس زیبا زبانهای کامپایلر دار وقت ی برای کامپایل کردن اون تلف نمیکنید.
۵: پرل به معنای واقعی زبانی مستقل از سکو است و جهت این که آن را در سکوهای مختلف مورد استفاده قرار دهیم دچار دردسر نمیشویم ولی در سی شما کامپایلر های مختلف ی دارید بازهم بایستی اندکی تغییرات در ساختار پروگرام بدهید.
۶ : از آنجاییکه پرل نسبت به سی دسترسی مستقیم به حافظه ندارد. پس خطاهای buffer overflow کمتری شاهد هستیم.
۷: پرل Open Source است اما C نه.

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …