خانه / مقالات / چهار نوع بدافزاری که باید از آن ها دوری نمایید

چهار نوع بدافزاری که باید از آن ها دوری نمایید


خرید اکانت نود ۳۲

امروزه بسیاری از افراد با خواندن خبرهایی که پر از اصطلاحات فنی رایانه ایی است سردرگم می شوند. از روی دیگر از آنجایی که بسیاری از شرکـت ها ادارات دولتی مورد حملات اینترنتی واقع می شوند بخش اعظمی از این خبرها را موارد امنیتی تشکیل می دهد. به همین جهت این خبرهای امنیتی ممکن است اصطلاحات فنی پیچیده ایی را در درون خود داشته باشند که ممکن است باعث سردرگمی هرچه بیشتر خوانندگان این مطالب گردد.

بدین منظور در این نوشتار تلاش کرده ایم تا واژه نامـه ایی کوچک را درباره بد افزارهایی که شاید اخیرا نام آن ها را شنیده باشید گرد آوریم. پس با خواندن این نوشتار می توانید سطح آگاهی را در زمینه های امنیت آنلاین به میزان هرچه زیادتری ارتقا دهید.

تروجان ها – تجلیگرهای نیرنگ

عبارت ” تروجان ” ریشه در اساطیر یونان باستان دارد. شیوه شکل گیری این نام به وقتی باز می گردد که سربازان یونانی در درون اسب چوبی بزرگی که آن را به عنوان جایزه ایی جهت تروایی ها تهیه و تولید بودند پنهان می شوند. زمان ی که تروایی ها این اسب چوبی را به داخـل شهر خود می برند، سربازان یونانی با استفاده از سکوت تاریکی شب از داخـل کادوی تولید و ساخته شده اشان خارج می گردند و شهر را به تسخیر خود در می آورند.

تروجان های امروزی نیز مشابه همان اصل عمل می نمایند. تروجان ها دسته ایی از بدافزارها می باشند که خود را در پوشش برنامـه های مفید فرد دی در می آورند یا در دورن این پروگرام های مفید پنهان می گردند. تروجان ها بر روی رایانه های کاربر ان به وسیله فریب آن ها نصب می شوند. روش کار آن ها بدین صورت است که در ابتدا کاربر گمان می نماید فایـل یا پیوستی که جهت او ارسال شده است امن است و مشکلی ندارد، پس به بارگیری آن می پردازد آن را نصب می نماید و بعد از آن است که تروجان پنهان شده شبیه آنچه که در بالا نیز گفته شد با استفاده از تاریکی شب ( یا حتی در روز روشن ) شروع به کار می نماید. تروجان شروع به پاک کردن فایـل های کاربر می نماید، اطلاعات او را از بین می برد و اجازه می دهد تا هکرها به رایانه او دسترسی پیدا نمایند. بهتر است بدانید که تروجان ها دیگر فایل های موجود در رایانه قربانیشان را آلوده و یا تکثیر نمی نمیاند، آن ها حتی خودشان را تکثیر نمی دهند.

کرم ها – خطرات خاموش

این دسته از بدافزارها برنامـه های مستقلی هستند که می توانند از طریق رایانامـه ها یا به وسیله راه های گوناگون دیگری در همه اینترنت انتشار گردند. کرم اکثرا در درون فایـل پیوست پنهان می گردد، پس ی که فایـل پوست آلوده شده ایی را باز می نمایید، کرم پنهان شده در آن بر روی رایانه شما نصب می شود. جالب است بدانید تا زمانی که یک کرم بر روی رایانه شما قرار داشته باشد تلاش می نماید تا خود را به وسیله راه های گوناگونی منتشر نماید. از عبارت این راه ها می توان به تلاش کرم جهت ایمیل کردن به آدرس هایی که در داخـل دفترچه آدرس شما وجود دارند تا جستجو در بین درایوهای شما جهت پیدا کردن نشانی رایانامـه های گوناگون را اشاره کرد. کرم ها همچنین می توانند درهای پشتی ( Backdoors ) رایانه شما را فعال نمایند. با فعال سازی این درها هکرها می توانند به رایانه شما دسترسی یابند. کرم ها همچنین این توانایی را دارند تا از رایانه شما جهت ایجاد حمله DoS مصرف نمایند.

کرم ها جزو بد افزارهایی هستند که می توانند به صورت مستقل و بدون دخالت آدم به تکثیر بپردازند. آن ها این توانایی را دارند تا با تکثیر ( بعضی وقتها تا هزار ورژن ) بر روی رایانه قربانیشان و دستیابی به نشانی رایانامـه های افراد در رابطه با شخص قربانی پیام هایی را به آن اشویِژگزینشه ارسال نمایند. چنانچه افراد فوق فریب بخورند فایل پوست ارسال شده توسط کرم را بارگیری باز نمایند رایانه آن ها نیز آلوده می گردد.

جاسوس افزارها – همانگونه که به نظر می آیند

این دسته از بدافزارها حاوی پروگرام هایی می شوند که بر روی رایانه کاربر کار به جاسوسی می نمایند. جاسوس افزارها شاید با گردآوری اطلاعات شخصی ( شبیه نام های کاربر ی، گذرعبارت ها، شماره حساب ها و … ) یا با رصد تارنماهای بازدید شده مانیتور پیام های دریافتی و ارسالی شخص قربانی، اقدام به جاسوسی نمایند. به صورت کلی جاسوس افزارها اکثرا ندانسته در وقت نصب یک برنامـه دیگر سیـستم تان را آلوده می نمایند. اطلاعات جمع آوری شده توسط جاسوس افزارها اکثرا جهت اهداف تبلیغاتی استفاده می گردد اما این دسته از بدافزارها این توانایی را دارند تا با کاهش سرعت رایانه اتان یا موارد دیگری که احتمالا برای تان به وجود آورند باعث اختلال در کار های سیستم شما بشوند.

ویروس ها – فراتر از گلو درد

از آنجایی که این دسته از بدافزارها خصیصه های مشابه زیاد ی را با هم نوعان بیولوژیکی خود دارند آن ها را ” ویروس ” نامیده اند. ویروس ها می توانند شبیه نوعان بیولوژیکیشان منتقل گردند، فقط فرق بین آن ها آن است که نیز نوعانشان از بدن بیمار به بدن بیماری دیگر انتقال می یابند اما این دسته از بدافزارها از رایانه ایی به رایانه دیگری را انتقال می دهند. ویروس ها این توانایی را ندارند تا بدون وجود یک میزبان ( برنامـه یا سند ) خود را تکثیر نمایند، پس جهت آنکه ویروسی بتواند به صورت درست عمل نماید نیاز به آن دارد که را تکثیر نماید.

هنر اجتناب

تا بدین جای کار ما تلاش کرده ایم تا شما را با انواع بدافزارهای گوناگون آشنا نماییم. ولی آیا می دانید که چگونه می توانید از خود در مساوی این بد افزارها حفاظت نمایید ؟ در انتها این نوشتار ما شما را با چند راهکار مفید آشنا می سازیم که می توانند باعث شوند تا شما در مساوی این بدافزارها ایمن بمانید. پس شدیدا توصیه می نماییم تا به این راهکارهای گرد آوری شده عمل نمایید.

۱ ) یک آنتی ویروس مناسب را بر روی رایانه اتان ( یا هر دستگاه دیگر ) نصب نمایید. توجه نمایید از آنتی ویروسیاستفاده نمایید که بتواند از شما در مساوی آخرین تهدید های امنیتی موجود حفاظت نماید. پیشنهاد می کنیم تا از صفحه فروش آنتی ویروس های فروشگاه ” آی پروتکت ” بازدید نمایید آنتی ویروس دلخواه را برگزینید. اگر هنوز در تصمیم گیری مساله دارید می توانید با با متخصصین ما ارتباط بگیرید تا شما را در خریدتان راهنمای ی نماییم.

۲ ) اطمینان حاصل نمایید که سیسـتم علت و کاوش گری ( browser ) که از آن استفاده می نمایید به روز باشد. به روز رسانی ها اکثرا ٌ آخرین نقصیه های امنیتی در ورژن های قبلی را رفع می نمایند.

۳ ) همـواره عاقلانه رفتار نمایید. اگر در حال بازدید از تارنمایی هستید که به نظر مشکوک می آید دیگر از آن بازدید ننمایید. همانگونه که در نوشتارهای قبلی منتشر شده در وبلاگ هم گفته ایم به هیچ عنوان هیچ فایل پیوستی را باز ننمایید.

۴ ) تلاش بکنید از وای فای های عمومی استفاده نکنید. این کار احتمـا ل هک شدن شما را بیشتر شدن می دهد.

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …