خانه / مقالات / ۱۰ مطلبی ای که هر برنامـه نویس جاوا بایستی بداند

۱۰ مطلبی ای که هر برنامـه نویس جاوا بایستی بداند

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

بر اساس تجربه ای که نویسنده در طول سالیان متمادی در محیطهای جاوا کسب کرده است، بسیاری از برنامـه نویسان جاوا برخی از مفهوم ها کلیدی و پایه جاوا را نمی دانند درحالیکه گاهی از آنها چندین سال در حال توسعه جاوا هستند . به نظر نویسنده، هر برنامـه نویس جاوا که جاوای استاندارد را آموخته است یا در حال پیاده سازی با استفاده از جاوای استاندارد است بایستی نکات کلیدی و پایه زیر را بداند.

۱)هر پروگرام نویس جاوا می بایست تاریخچه، شیوه و هدف ایجاد جاوا را بداند.

جاوا حدود سال ۱۹۹۲ در مجموعه سان میکروسیـستم ز بوسیله جمز گاسلینگ اختراع شد. هدف جاوا ارایه زبانی بود که مستقل باشد، یعنی پروگرام های آن روی هر سیـستم علت و سخت افزاری نصب اجرا شود. در ابتدا نام آن را Oak گذاشتند اما بعد از این وکلای شرکت اعلام کردند این نام قبلا توسط زبان دیگری ثبت شده است نام جاوا را برای آن برگزیدند. جاوا نام جزیره ای در اندونزی در جنوب شرق آسیاست که قهوه های آن زیاد دیده شده است. نقل است که جمز گاسلینگ وقت ی با دوست ها در حال میل کردن قهوه اندونزیایی بود با دیدن نام جاوا روی بسته قهوه، جاوا را به عنوان نام زبان خود برگزید.

۲) هر پروگرام نویس جاوا باید معنی و کاربر د JVM، JRE و JDK را بداند.
JDK مخفف Java Development Kit است در واقع بسته ای است که جهت برنامـه نویسی جاوا به آن نیاز دارید. این بسته، حاوی کتابخانه های جاوا، کامپایلر جاوا، دیبچنانچه جاوا، مجموعه ای از وسائل های دیگر است که در توسعه برنامه جاوا شاید به آن نیازمند شوید. JRE هم مخفف Java Runtime Environment است در واقع زیرمجموعه ای از JDK است که برای اجرای برنامـه های جاوا به آن نیاز دارید. به جمله دیگر، چنانچه تنها قصد اجرای برنامه جاوا را دارید قبل از آن می بایست JRE را روی سیسـتم خود نصب بکنید . ولی چنانچه قصد تولید پروگرام را دارید به مفهوم می خواهید پروگرام ای بنویسد، آنرا کامپایل و اجرا بکنید باید JDK را نصب کرده باشید. JRE زیرمجموعه ای از JDK است وقت ی شما JDK را نصب بکنید JRE به عنوان بخش ی از آن نصب می شود. JVM مخفف Java Virtual Machine است که به آن اتومبیل مجازی جاوا گفته می شود. JVM مسئولیت اجرای بایت کدهای برنامـه (کدهای کامپایل شده) را به عهده دارد خود قسمت ی از JRE است.

۳)هر پروگرام نویس جاوا باید نسخه های مختلف زبان جاوا و فرد د آنها را بداند.
جاوا به صورت رسمی در سه ورژن ارایه می شود الف-جاوای استاندارد که به آن Java SE گفته می شود ب-جاوای میکرو که به آن Java ME گفته می شود ج-جاوای Enterprise که به آن Java EE گفته می شود. جاوای استاندارد نسخه پایه جاواست حاوی کتابخانها های اصلی جاوا می شود، کتابخانه هایی که برای نوشتن هر برنامه جاوا (چه آسان باشد و چه پیچیده) به آن نیاز دارید. جاوای میکرو نسخه ای از جاواست که جهت پروگرام نویسی روی موبایل ، لوازم خانگی، و سخت افزارهای ویِژگزینشه مصرف می شود. جاوای Enterprise ورژن ای از جاواست که جهت پروگرام نویسی روی سرور مصرف می شود. این برنامـه ها عموما تحت وب هستند و ت تعداد کاربر ان خیلی دارند.

۴)هر پروگرام نویس جاوا بایستی پکیج های اصلی جاوای استاندارد را بشناسد.
پکیج java.util حاوی مجموعه ای از کلاسها و اینترفیسهای عمومی کاربر دی است. پکیج java.io java.nio حاوی مجموعه ای از کلاسها اینترفیسها جهت ورودی و خروجی در برنامـه های جاواست. پکیج java.security حاوی کلاسها و اینترفیسهای مربوط رمزنگاری، رمزگشایی است. پکیج java.sql javax.sql حاوی کلاسها و اینترفیسهای لازم برای رابطه با پایگاه داده است. پکیج java.util.concurrent حاوی کلاسهایی برای پیاده سازی کنترل همزمانی استفاده از Thread در جاواست. پکیج javax.script برای اجرای اسکریپتها و پروگرام هایی است که با زبانهای اسکریپتی نوشته شده اند. javax.swing java.awt پکیجهایی حاوی کلاسها و اینترفیسها برای ایجاد واسط فرد ی هستند .

۵)هر برنامـه نویس جاوا بایستی واسط های کاربر ی مختلف ی که در جاوا وجود دارد را بشناسد.
در جاوا انواع مختلف ی از واسط فرد ی را می توان ایجاد نمود که عبارتند از : اپلت، واسط کاربر ی سیسـتم ی، Java Web Start، صفحات دینامیک وب. اپلتهای برنامـه های جاوایی می باشند که واسط فرد ی آنها در مرورگر وب نمایش داده می شود (شبیه Flash). واسط فرد ی سیستم ی، واسط کاربر ی است که جهت برنامـه های رومیزی شبیه آن چیزی که برنامـه های ویندوز یا لینوکس دارند استفاده می شود. Java Web Start را ممکن است بتوان شکل دیگری از اجرای برنامـه های رومیزی قلمداد نمود Java Web Start امکان می دهد تا برنامه رومیزی را از طریق کلیک کردن روی لینک وب اجرا نمود. نوع انتها واسط کاربر ی واسط فرد ی وب است که با مصرف از زبان جاوا می توان به صورت دینامیک آنرا ایجاد نمود.

۶)هر پروگرام نویس جاوا می بایست مسیر یادگیری جاوا را بداند.
طبیعی است که هر فردی جهت یادگیری جاوا باید ابتدا جاوای استاندارد یعنی همان Java SE را بیاموزد. بعد از آن، می تواند سراغ جاوای میکرو (Java ME) اندروید یا برنامـه نویسی وب برود. هیچ یک از این سه پیشنیازی به جز جاوای استاندارد ندارند. در مرحله بعد، دانشجو می تواند به سراغ برنامـه نویسی Java EE برورد باید دقت بکنید که برنامـه نویسی وب بخش ی از Java EE محسوب می شود و در اکثرا ٌ منابع به صورت غیر رسمی به عنوان پیش نیاز Java EE نام برده می شود که از نظر بنده صحیح است. یعنی قبل از اینکه دانشجو تکنولوژیهای دیگر Java EE را بیاموزد می بایست مفاهیم برنامـه نویسی وب در جاوا را آموخته باشد.

۷)هر برنامـه نویس جاوا می بایست Java SandBoxرا بداند.
به محیط اجرای اپلت گفته می شود که حاوی سطوحی از مجوزهای امنیتی است که معین می نماید اپلت به کدامیک از منابع سیسـتم دسترسی دارد. وجود sandbox از نفوذ هکرهایی که با مصرف از اپلت قصد نفوذ و خرابکاری دارند پیشگیری می نماید .

۸)هر پروگرام نویس جاوا بایستی Java HotSpot رابداند.
پارت ی از JVM است که کار آن سئو کدهای کامپایل شده بر اساس پلتفرمی (سیـستم علت ی) که کد روی آن اجرا می شود است. بهینه سازی که HotSpot انجام می دهد حاوی برخی تنظیمات برای اجرای سریعتر کد و به حداقل رساندن سربار حاصل از اجرای قسمت های با کارایی پایین است.

۹)هر پروگرام نویس جاوا باید OpenJDK را بشناسد.
JDKای که به صورت رسمی بوسیله شرکت اوراکل انتشار می یابد به صورت کامل منبع باز نیست علت آن این است که بخشهایی از آن JDK بوسیله شرکـت های ثانوی تولید و ساخت شده با مجوز (licence) مفرق ی در اختیار مجموعه اوراکل (سان میکروسیـستم ز) قرار داده شده است. پس شرکـت اوراکل حق انتشار سورس آنها را همراه با JDK ندارد. OpenJDK مشابه Oracle JDK است با این فرق که پارت هایی که Oracle JDK منبع باز نیستند در OpenJDK منبع باز هستند .

۱۰)هر پروگرام نویس جاوا باید ، Assertion Logging را بداند.
از JDK 1.4 خصوصیتی به جاوا اضافه شده که به آن Logging گفته می شود. Logging امکان می دهد تا لابلای کدهای اجرایی برنامـه عبارات ی متنی را معین نمود تا در وقت اجرای پروگرام در کنسول برنامـه ، در فایل، در پایگاه داده یا هر منبع دیگری نوشته شوند. این عبارات به مدیر پروگرام امکان می دهد تا وضعیت اجرای پروگرام ، خطاهای احتمـا لی در حین اجرای برنامـه ، یا وضعیت کاربر ان برنامـه کارهایی که آنها در برنامـه انجام داده اند را پیگیری نماید . در تنظیمات Logging به آسانی می توان آنها را فعال یا غیرفع ال کرد یا اینکه مقصد پیام را کنسول پروگرام ، فایل، پایگاه داده یا به هر جای دیگری تغییر داد.
Assertion خصوصیتی است که به برنامـه نویس امکان تست پروگرام را می دهد در واقع عبارات assert لابلای کدهای برنامـه نوشته می شوند یک شرط را ارزیابی می کنند در زمان اجرای برنامـه چنانچه شرط برقرار نباشد خطا تولید می نماید .

جذاب است بدانید بر اساس نظر سنجی از ۲۰ برنامـه نویس جاوای استاندارد در ۵ شرکت ی که نویسنده مفاهیم پیشرفته را روش داده و مشاور آن شرکـت ها بوده است نتایج زیر استخراج شده است.

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …