خانه / مقالات / نقد تحلیل فیلـم Deadpool (ددپول)

نقد تحلیل فیلـم Deadpool (ددپول)

دانلود سریال کره ای

Deadpool (ددپول) —-۱۲ آنی ه ۲۰۱۶ — اکشن،ماجرایی،کمدی —۱۰۸ دقیقه

کارگردان : Tim Miller

نویسندگان : Rob Liefeld, Fabian Nicieza

بازیپرهزینه : Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller

خلاصه جریان : فیلم زیبا در مورد وید ویلسون است. مامور سابق نیرو های جهت که به یک مزدور تبدیل شده فردی که مورد آزمایش شرورانه قرار گرفت که به او قدرت های شفا بخشی تسریع شده بخشید شخصیت ددپول را به وجود آورد. به همراه توانایی های نو و حس شوخ طبعی تاریک مرموز خود، ددپول به دنبال شکار مردی است که نسبتا زندگی او را نابود کرده بود و…

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸٫۸ از ۱۰

ددپول فیلم جالب ی ساختار شکن است. تا کنون هیچ فیلم جذاب کمیک پرخرجی آنقدر محتوای پر ریسکی ارائه نداده است. همین طور ددپول یکی از معدود فیلم جذاب های این نوع است که با درجه نمایشی R (ویژه بزرگسالان) به اکران در می آید. خدمت آن دسته از تماشاگرانی که معتقد هستند نوع ابرقهرمانی کهنه قابل پیش بینی شده عرض می کنم که ددپول همان قدر شوک به سیسـتم راج فیلم زیبا های ابرقهرمانی وارد می نماید ، که چالش آب یخ به شما. بسیار زیاد ی این انتقاد را به جریان جاری فیلم دیدنی های ابر قهرمانی وارد می کنند که عموما بیش از اندازه تحت اثر خوب یت های تجاری مارول قرار گرفته و همگی کم بیش از عناصر تکرار ی و معین ی از فیلم جالب های مارول تقلید کرده اند که نخ نما شده اند. اما کمپانی فاکس قرن بیستم هم استراتژی ویِژگزینشه خود را جهت فیلم جالب های ابر قهرمانی ساخت خود دارد که به دلیل افتضاح «چهار شگفت انگیز» در ادامه به آن بی تذکر ی شد. اما درباره مورد ویِژگزینشه ددپول بایستی سپاسگزار باشیم که کاراکتر فیلم زیبا خود را در ظرف فاکس جای می دهد نه مارول. تصور آن هم غیراحتمال دارد که مدیران محافظه کار دیزنی مجوز خلق فرد ی بی پروا مانند کاراکتر فیلـم دد پول را در یکی از فیلـم های مارولی خود می دادند. در مقایسه با ددپول، فیلم زیبا نگهبانان کهکشان اثری مودب خودش بر رو است .

ددپول پاسخی است به نیاز آنانی که از ژانر سوپر قهرمانی خسته شده اند. هیچ خط قرمزی در فیلم دیدنی وجود نداره هر چیز را که بتوان هجو کرد، هجو شده است. با تمام این اوصاف و علیرغـم انتقادات تند و تیز به این نوع ، هنوز هم ددپول جواب نیاز تماشاگر پاپکون خور را می دهد. با تمام این احوالات فیلم جالب هنوز هسته معین هالیوودی خود را دارد (هر چند که پیدا کردن آن سخت است). در ابتدای فیلم جالب فرد راوی جریان به ما می گوید که با فیلم جالب ی صمیمیت طرف هستیم ددپول در در انتها این عبارت را به ما ثابت می نماید . هرچقدر نیز که اکران های ویِژگزینشه شب والنتاین ممکن است جوک و مسخره به نظر آید، در انتها با رسیدن به حرف راوی این نکته به ما ثابت می شود که ددپول در اصل را تحت عنوان محصولی ویژه همین شب به ما عرضه کرده است. جریان اورجینال فیلـم به صورت فلش بک به گفته می شود. در زمان حال اما کاراکتر اصلی فیلم جذاب (با بازی رایان رینولدز)، که از قضا مساله کنترل خشم دارد به بیننده معرفی می شود. ددپول به علت شبیه بودن بیش از میزان صورتش به پنیر مکانی تازه، ماسک بر صورت می زند و به دنبال برآورده ساختن تنها آرزوی مستمر خود که همان کشتن آجاکس (با بازی اد اسکرین) به راه می افتد. آجاکس مردی است که باعث عمر جاودان و اما کریه المنظری شخصیت مهم فیلم جذاب شده است. او اعتقاد دارد که آجاکس باعث قطع شدن رابطه با ونسا (با بازی مورنا باسارین) شده و او را به شکلی غیر آدم ی مورد شنجه قرار داده است.

ددپول کلاسیک ضد قرمانی است که ما را بابت اینکه خود را محدود رعایت اخلاق مداری عضلات پیچیده فیلـم های سوپر قهرمانی نمی نماید ، به تحسین وا می دارد. کاراکتر فیلم زیبا بابت کشت کشتار، نقص عضو یا حتی شکنجه دیگران هیچ حس عذاب وجدانی ندارد. اما او این رفتار را چندان بدون انجام نمی دهد، اما کوچکترینِ این دلایل کافی است تا او هیچ احساس پشیمانی از انجام اعمال خشن خود نداشته باشد. استایل نا متعارف فیلم جذاب ساز (تیم میلر) در ددپول با یاری فیلم جالب نامـه نویس رایان رینولدز باعث می شود تا ما با فیلـم ی به اصطلاح ساختار شکن روبرو باشیم. فیلم جالب به صورت مستقیم با مخاطب حرف می نماید (جریان را روایت می نماید )، همچنین آن خود نیز از این نکته آگاه است که دارد از یک فیلم جذاب و بالاخص ژانر سوپر قهرمانی حرف می نماید . جهت مثال جایی در فیلـم از ملاقات با پروفسور اکس می گوید پس بدون تعلل از با صوت بلند سوال می نماید کدامیک، استیوارت یا مکوای؟! از نقطه نظر رفتاری ددپول سبک «کیک اس» را به مصرف می گرد و از بعد فرد پردازی سبک «جیغ» را. ما از همان لحظه اول متذکر می شویم که با سبکی مفرق از کمیک بوک روبرو هستیم مدت وقت فیلم زیبا آن قدری کوتاه در نظر گرفته شده (۱۰۵ دقیقه) که مخاطب از محیط غریبی که در آن قرا میگیرد خسته و دلزده نشود.

رایان رینولدز در جایی گفت بود ددپول آخرین فیلم دیدنی سوپر قهرمانی است که در آن بازی می نماید . این اولین باری نبود که رینلدز در فیلم جذاب ی سوپر قهرمانی ظاهر می شد. وی قبلا در فیلم زیبا X-Men Origins نیز به ایفای نقش پرداخته بود. هر چند تا الان رینولدز احتمـا لا به خاطر در فاجعه فانوس سبز به خاطر ما سپرده شده، ولی سابقه او در فیلم دیدنی های Blade: Trinity و R.I.P.D باعث شده بود تا عده ای از علاقمندانش از او عاجزانه درخواست کنند دور فیلم جالب هایی از این سبک را خط بکشد. اما رینولدز با ددپول وجه دیگری از هنر خود را به نمایش میگذارد. زبان بازی های او در فیلم جذاب کاملا به کاراکتر آن می آید آن را باور پذیر زنده می نماید ، تا جایی که بیننده ناخواسته نسبت به سرنوشت وید ویلسون (کاراکتر فیلم دیدنی ) حساس می شود. ورژن ابتدایی فیلم جالب نامـه کاراکتر های جهش یافته را داخـل فیلم زیبا کرده بود، ولی در نهایت احتمال دارد فقط دو گروه (کلوژرها موجوداتی با نام عجیب با نام نگاسونیک تینیج وارهد) وارد فیلم جذاب می شوند. در مقایسه بابقیه ابرقهرمانی ها، فیلم دیدنی از جلوه های ویژه به مراتب سبک تری استفاده می نماید ، اما به احتمال زیاد بخش خیلی ی از همین بودجه محدود صرف این دو گروه کاراکتر جهش یافته فیلم جذاب شده است. هیچ یک از فرد های بد فیلم جذاب نه کاملا سیاه و نه تاثیر گذار هستند ، این محدودیت ها ضرر چندانی را متوجه ددپول نکرده است; کلا ددپول از اون گونه فیلم جذاب هایی نیست که نیاز به شخصیت قوی و کاریزماتیک بد داشته باشد.

هیجان بحث علاقمندان حول این فیلم جالب قابل درک است. دلیل آینکه ددپول فیلم جذاب مفرق است. تنها قانونی که فیلم دیدنی زیر بار آن می رود این است که شخصیت مثبت بایستی با شخصیت بد بجنگد نه با فردی دیگر. ددپول جهت موفق یت با یکی دو چالش مواجه است. اول اینکه احتمال دارد ماه آنی ه بهتریـن زمان برای اکران ابر قهرمانی کمیک بوکی نباشد و دوم درجه نمایش R فیلم جذاب است که به احتمال زیاد طیف بالایی از مخاطبین این گونه فیلم جذاب ها را از تماشای آن باز می دارد. ولی ددپول به شکل غیر قابل باوری سرگردم کننده است و همین نکته با کمک قدرت بالای تبلیغات دهان به دهان فیلم دیدنی را از همین هم اکنون به یکی از برنده های بلامنازع سال ۲۰۱۶ تبدیل می نماید .

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …