خانه / مقالات / ارزیابی آلبوم مرد خواب آلود از علیرضا تهرانی

ارزیابی آلبوم مرد خواب آلود از علیرضا تهرانی

دانلود رایگان آهنگ

علیرضا تهرانی از آن دسته خواننده‌هایی است که نگاه خاصی به جهان ی موسیقی دارد. میزان وسواس او برای انتشار آلبوم موسیقی نمایانگر این مسئله است.
از انتشار نخستین آلبوم رسمی او «کنار ماه دودی» نزدیک به یک دهه گذشت تا این که آلبوم نو او به نام «مرد خواب آلود» روانه بازار شد. این آلبوم به شیوه‌ی آلبوم‌های کانسپتیکال تهیه و تولید شده است.
این نوع آلبوم‌های آهنگ از دهه ۴۰ میلادی بوسیله اشخاصی همچون وودی گاتری به بازار عرضه شد. در واقع کانسپت آلبوم، نوعی آلبوم موسیقی به شمار می‌رود که همه موزیک ‌ها یا ترانه‌های آن بر پایه یک موضوع کلی یا داستان پارچه شکل گرفته باشد. به جمله دیگر کل به احتمال زیاد ت این گونه آلبوم‌ها، به یک مساله پرداخته یک جریان ویِژگزینشه را روایت می‌کند. اکثرا ٌ ترانه‌ی حتمـا ت این آثار، قرابت معنایی با یکدیگر هستند . به عقیده بسیاری آلبوم Dust Bowl Ballads از وودی گاتری ابه احتمال زیاد لا از نخستین آثاری که در حوزه کانسپت آلبوم تولید شده‌اند به شمار می‌رود. The Wall از گروه پینک فلوید، ۲۱۱۲ از گروه راش، American Idiot از گروه Green Day و…بقیه آثاری است که به روش آلبوم موضوعی یا کانسپت آلبوم تولید شده است که در این بین Pink Floyd علاقه بیشتری به انتشار آلبوم‌های موضوعی داشته است.
با گذر از این موضوع، «مرد خواب آلود» به نوعی روایتگر داستان زندگی است؛ و این شخصیت احتمـا لا کسی جز «علیرضا تهرانی» نیست.
هرآنچه از علیرضا تهرانی در آلبوم کنار ماه دودی یا آلبوم گروه آتشباد به یاد دارید، فراموش بکنید . چرا که اکنون اندیشه ات «سیاوش امامی» نیز پشت آثار علیرضا تهرانی است. تنظیم کننده‌ای که بیشتر به دلیل کار در سبک Trip Hop شناخته شده و آثار متعددی در این ژانر انتشار کرده است. در واقع او از معدود افرادی است که در ایران به این سبک کار دارد.
«تریپ هاپ» از حدود ۲ دهه پیش در اروپا همزمان با سبک‌های دیگری همچون Hip Hop و House بیشتر شدن کرد. این موزیک هرچند از زیرشاخه‌های نوع موسیقی الکترونیک به شمار می‌رود، المان‌هایی از سبک‌های راک اما هیپ هاپ را در خود جای داده است. از ویژگی‌های سبک آهنگ تریپ هاپ، مصرف از فضاهایی مشابه موزیک Ambient است. اما برخلاف آن، دارای ضرب و گروو است. به طور دقیق‌تر Trip Hop چیزی تحت عنوان آهنگ «کندضرب» (Downbeat) حاوی صداهای ضربی که حس خواب آلودگی خواب‌گری دارد از شاخه‌های «موسیقی الکترونیک آرامش‌بخش» به حساب می‌آید. از دیگر المان‌های این سبک موسیقی ، مصرف از درام الکترونیک، صوت خواننده با ضرب نماید الگوی باس متوالی است.
«مرد خواب آلود» احتمـا لا نخستین تجربه‌ی مجاز سبک موسیقی تریپ هاپ در ایران به شمار می‌رود. این نوع موسیقی بیشتر جنبه تجربی یا اکسپریمنتال دارد، بنابرین، بسیار زیاد روی فرم خاصی پیش نمی‌رود بلکه فقط ویژگی‌های اصلی خود را در این آلبوم حفظ کرده است. سازهای زهی، کیبورد و درام الکتریک، ۳ عضو اصلی تشکیل دهنده سبک تریپ هاپ در این تاثیر موسیقایی دارند. ریسک بزرگ ولی در واقع تولید این آلبوم بوده است؛ برای چه که پیش از این به این نوع موزیک در ایران پرداخته نشده مثل بسیاری دیگر از سبک‌های موزیک زیاد دیر وارد ایران شده است. مساله دیگر، «سیاوش امامی» است؛ چرا که همان گونه که پیش‌تر خواندید ابه احتمال زیاد لا فقط تجربه‌های این نوع موسیقی در ایران محدود به شخص او می‌شود. این موضوع، امکان مقایسه را برای این آلبوم غیر ممکن می‌سازد.
به هر حال «علیرضا تهرانی» «سیاوش امامی» با تمام وجود سعی کرده ‌اند تا آهنگ آلبوم به فضای موسیقی ایرانی نزدیک باشد. این مورد حتی در قطعه پایانی آلبوم، از روی صوت ویولن نوازی قابل تشخیص است. از نظر تکنیکی ، کیفیت صدا‌ها، ضبط میکس و مسترینگ آلبوم بی‌مثل است و نسبتا از آثار بسیار زیاد بهتر ی است که در بازار موسیقی ایران منتشر شده است.
ترانه‌های این آلبوم را، شخص علیرضا تهرانی به تنهایی نوشته است در این زمینه خوب عمل کرده است. ترانه‌هایی کاملا منطبق بر این نوع موسیقی نگاشته شده است. صوت علیرضا تهرانی از آن جنس صدا‌های Popular نیست شاید هرکسی با آن رابطه برقرار نکند. صدایش حس ویِژگزینشه خود را دارد ترانه‌ها نیز به کمک او آمده‌اند. او دقدقه‌های عادی افراد دیگر را ندارد به موضوعات تری فکر می‌کند. مسئله او مسئله «مرد خواب آلود» است؛ مردی که تمام زندگیش «هیچ» بود…

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …