خانه / مقالات / رابطه خوش بینی و موفقیت در زندگی

رابطه خوش بینی و موفقیت در زندگی

موفقیت

کودکانی که از پدر مادرهای افسرده متولد میشوند گرایش به افسردگی دارند. کودکانی که دارای والدین خوش بین هستند ، خودشان هم بالطبع خوش بین تر هستند . شما کدام گروه را گزینش می‌کنید؟
حقایق طاقت فرسای زندگی روزمره، محیط کمی‌برای خوش بینی باقی می‌گذارد. خبرهای مفرق به این دلیل بر سر زبان ها می‌افتند که نشانه هایی از اعمال خشونت، و خون خونریزی در آنها وجود دارد. درباره بحران غذایی در آفریقا می‌شنویم، تمام روزه افرادی بدون هیچ خاصی در خیابان های کشورهای مختلف کشته می‌شوند، سوء استفاده های جنسی از کودکان هـر روز بیشتر شدن پیدا می‌کند، فاجعه های هواشناسی با گرم شدن جهان ی کره زمین وخیم تر می‌شوند. هزینه های بهبود ی با سرعتی بیش از یک جت بالا می‌روند در حرف های روزمره کودکان شاهد بی حرمتی ها دشنام دادن های هستیم.
با چنین وضعیت بد که ایجاد شده، تعجبی ندارد که سازمان آمارگیری آمریکا اعلام می‌کند از هر ۱۰ نفر یک نفر به افسردگی مبتلاست.
خود شما شاید با خواندن پاراگراف اول دچار یاس افسردگی شوید. ولی صبر بکنید ! هنوز جای امیدواری باقی است؛ در این جهان چیزی به نام “هوش خوش بینی” هم وجود دارد. این نوع خوش بینی هیچ از حقایق تلخ جهان ی امروزی را انکار نمی‌کند، بلکه به دنبال پیدا کردن راهی برای مواجهه با موارد است. “مارتین سلیگمن” که کار مهم زندگی خود را ارزیابی و تحقیق بر روی خوش بینی و شادی قرار داده، معتقد است که می‌توان هنر خوش بینی را روش دید و یاد گرفت.
این مراحل پایه ای را در نظر بگیرید:
۱) بر روی چیزی تمرکز بکنید که قدرت کنترل آنرا داشته باشید.
خود را درگیر موارد ی که از عهده تان خارج است نکنید. احتمالا نتوانید گرم شدن کره زمین را کنترل بکنید ، اما میتوانید در مصرف انرژی صرفه جویی بکنید . احتمال دارد نتوانید کل سیـستم شرکت را رایانه ی بکنید ، ولی می‌توانید خودتان را با مهارت های عرضه و تقاضا مدرن مجهز بکنید .
۲) وقایع را بررسی کرده از متهم کردن خود دست بردارید.
همیشه راه دیگر جهت نگاه کردن به شرایط موقعیت های مختلف وجود دارد. “لغو مسافرت هوایی باعث شد من به ملاقات مهمی‌که برنامـه ریزی کرده بودم نرسم.” کاری است که شده؛ فقط کاری که از دستتان بر می‌آید این است که ببینید چه کاری را می‌توانید جایگزین آن امر کنسل شده بکنید.
۳) به اندازه “کافی” فکر بکنید .
وقتی که توجه را به نداشته ها معطوف می‌کنیم، به راحتی از فکر کردن به چیزهایی که داریم محروم می‌شویم. به عنوان مثال اگر در حال خواندن این مطلب هستید می‌توانید به خود بگویید به اندازه کافی وقت، هوش و ذکاوت دارید و به رایانه اینترنت دسترسی دارید.
۴) به دنبال جمع آوری واکنش های خوش بینانه باشید.
مانند یک کشاوزر که از زمین زراعی مراقبت می‌کند شما وظیفه دارید تا از خوش بینی خود مراقبت کرده آنرا آبکمک بکنید ، غذا بدهید و در صورت لزوم حرص نمایید.
تمام ما در زندگی خود شاهد روزهایی بودیم که بدبینی به سراغمان آمده، همیشه بایستی با حقیقت مواجه شوید دقت بکنید تا تخیل و اندیشه ات پوچ بد ذهنتان را اشغال نکنند.
حدس گمان را کنار بگذارید و با موارد موارد منطقی برخورد بکنید . از بپرسید توانایی انجام چه کارهایی را دارید تا با جواب به آن احساس قدرت در وجودتان ایجاد شود. باید به حقایق رجوع بکنید به دنبال مورد های مفرق باشید تا خدای نکرده به دام مطلبی که اکساندر گراهام بل به ما هشدار داده نیفتیم: “آنقدر به یک در بسته خیره نشوید تا دری را که باز است از خاطر ببرید.”
۵) به قدرت نسل آینده تذکر بکنید .
کودکانی که از پدر و مادرهای افسرده متولد میشوند گرایش به افسردگی دارند. کودکانی که والدین خوش بین می باشند ، خودشان هم بالطبع خوش بین تر هستند . شما کدام گروه را انتخاب می‌کنید؟
اما می بایست مد نظر داشته باشید که حتی اگر والدین شما بد گرا بودند، خودتان می بایست مصمم شوید که بد بینی را کنار بگذارید افکار بد را از خود دور بکنید . بله احتمال دارد انجام این کار قدری دشوار باشد اما چنانچه قدری آزمایش بکنید ، خوش بینی به مرور زمان ملکه ذهنتان خواهد شد.
سرانجام می بایست گفت که هوش خوش بین به درستی می‌داند که تغییر بی نظمی‌غیر قابل اجتناب است و بایستی از آن مانندبقیه موانع عبور کرد.
در ظهور چنین شرایطی بایستی هر اقدامی‌که از دستتان بر می‌آید انجام دهید؛ همین که مستعد تلاش کردن باشید، کفایت می‌کند.

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …