خانه / مقالات / عوارض موسیقی پاپ در جسم وجان از دیدگاه دین

عوارض موسیقی پاپ در جسم وجان از دیدگاه دین

عوارض آهنگ پاپ در جسم وجان از دیدگاه دین

دانلود موزیک ویدیو جدید

با درود واحترام
من در مطلب ای خواندم موسیقی پاپ باعث ناباروری می شود لطفا کمی بیشتر در مورد عوارض آن از دیدگاه علم ودین ادرود مطالبی ارائه دهید و نیز چرا اسلام آن را منع کرده .
با تشکر

با سلام و سپاس از ارتباط¬تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

قبل از هر چیز باید بدانید که موزیک به دو دسته کلی تقسیم می شود:
۱ـ موسیقی طبیعی. ۲ـ موسیقی مصنوعی.
موسیقی طبیعی: جمله است از اصوات نغمه هایی که از طبیعت یا از حنجره حیوانات شنیده می شود؛ مانند نغمه جویبارها، ولوم آبشارها، ولوم برگها و درختان وزیدن باد و یا مثل آواز پرندگان. موسیقی مصنوعی: جمله است از موزیک هایی که آدم با وسایل مصنوعی(چون تار، ویلون، سنتور، اکوردئون، گیتار، پیانو و غیره ) می سازد که در قالب آهنگ رپ، راک، پاپ، کلاسیک و… به جوامع بشری راه یافته است. فرق آهنگ طبیعی و مصنوعی یا هنری را ممکن است بتوان در این مسئله دانست که موسیقی های طبیعی دارای سیر ملایم و یکنواخت هستند لذا همواره جهت آدم جذّاب و مفرّح مسرت بخش بوده بر نشاط آدم به صورت واقعی می افزاید و این مسئله کم بیش ممکن است جهت تمام اتفاق افتاده ولی آهنگ های مصنوعی این گونه نیستند. بلکه ارتعاشات و زیر و بم های گوناگونی هستند لذا به نسبت این ارتعاشات و زیر و بم ها، سلسله اعصاب از آن تأثر می پذیرند چون یکنواخت نیستند طبیعتاً اثرات آن زیان بخش خواهد بود.
عوارض ضرر هایی که جهت موسیقی مصنوعی ذکر شده است تنها مختص نوع آهنگ مثل آهنگ پاپ نیست. بلکه در مورد تمام موسیقی ها نیز صدق می نماید .
امروزه بر طبق تحقیقات وسیع ای که در مورد آهنگ انجام گرفته است، آسیب ها مضرات زیادی جهت موزیک به اثبات رسیده است که برای آشنایی مفصّل آنها و معرفت مستندات آن، تحقیق کتاب های زیر را توصیه می کنیم:
۱٫ آهنگ از نظر فلسفی روحی ، پدید آورنده: علّامه محمد تقی جعفری، ناشر: مؤسسه تدوین و نشرآثار علّامه جعفری، تهران، ۱۳۸۵٫
۲٫ نظری به موسیقی از طریق کتاب وسنّت، پدید آورنده: مصطفی شریعت موسوی اصفهانی، ناشر: اسماعیلیان، ۱۳۷۲٫
۳٫ تأثیرموسیقی بر اعصاب روان، پدید آورنده: حسین عبداللّهی خوروش، ناشر: بادران، اصفهان،۱۳۸۷٫
۴٫ مضرات موسیقی ، پدید آورنده: سید احمد خاتمی، ناشر: نشر قرآن قم.
۵٫ جوان و موزیک ، پدید آورنده: محمد جوان بستانی، ناشر: انتشارات لاهوت،۱۳۸۴٫
۶٫ موسیقی غنا از دیدگاه اسلام، پدید آورنده: محمد اسماعیل نوری، ناشر موسسه بوستان کتاب، ۱۳۸۶٫
۷٫ موزیک از نظر دین دانش
۸٫ ساز و آواز
به طور کلی، موسیقی از لحاظ جسمی باعث اختلال در روند کار اعصاب نباتی آدم و به میل کردن تعادل سیسـتم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود. این امر کارکرد اعمال حیاتی بدن اعم از هضم، جذب، دفع، ترشحات غدد، ضربات قلب و وضعِ فشار خون و… را مختل ساخته رفته رفته آدم را به گرفتاری‏ها و امراضی مختلف نزدیک می‏سازد که طب نو با تمامِ پیشرفت‏هایش نمی‏تواند آسیب‏های پیش آمده را اصلاح نماید . آسیب هایی مثل: ضعف اعصاب، اختلالِ حواس، ثقل سامعه (سنگینی گوش)، نابینایی، کم شدن عمومیِ هوش قوت عقل، اغتشاشاتِ فکری، سکته‏های قلبی مغزی، سرگیجه، صداع، مالیخولیا، نفخ معده، تحریکات قلبی، طپش قلب، انقباضات عروقی، اختلالات غده ها مترشحه داخلی به ویژه تیروئید و تخمدان، ناباروری، اسپاسم لوله گوارش، آسم (تنگی نفس)، و… .
از لحاظ روحی معنویی هم باعث گمراهی غفلت ازخدا، گرایش به فساد، سوء عاقبت، قساوت قلب، از بین رفتن حیا، از بین رفتن قوّه تفکّر، از بین رفتن غیرت جوانمردی، جنون و دیوانگی، نزول بلاهای ناگهانی و عدم استجابت دعا، علت انتحار خودکشی، پریشانی، جنون، علت فحشا جنایت، هیجان کاذب، سلب عزم شکست فرد ، تضییع قوت قضاوت، اَمراض روحی و روانی مختلف، افسردگی خمودگی، اضطراب ، عصبانیت، سستی، بی ارادگی، تهییج عشق، کوتاهی عمر، جوان مرگی، جلب توجه غیر طبیعی و…
با تذکر به اثرات مخرب آسیب های زیاد آهنگ همان گونه ی که تهم اکنون به اثبات رسیده است، دین مقدس اسلام، ائمه معصومین (علیهم السلام)، علماء و مراجع بزرگوار صرفاً چون به فکر سلامت بشر بوده هستند ، بر همین اساس، موسیقی مهیج و مطرب که باعث مضرات مختلف روی جسم، اعصاب و روح و روان آدم می شود را ممنوع استفاده از آن را حرام کرده اند.
متأسفانه بعضی از غلط اندازان تحت تاثیرات سوء تبلیغات گاهی از کج اندیشان نادان، آهنگ را غذای روح می پندارند جهت گریز از رنج ها و فراموش کردن ناراحتی های خود به آن پناه می برند در حالی که موسیقی نه فقط غذای روح نیست. بلکه سمّ مهلک کشنده ای است که جان و دل آدم را می میراند.
آهنگ اثری همچون الکل افیون در روح و روان آدم دارد به مفهومبا رخوتی که در اعصاب ایجاد می نماید سبب می شود که آدم موقتاً از واقعیت های زندگی فاصله بگیرد. موزیک لذت تخدیر آنی زود گذر ایجاد می نماید . ولی نابسامانی های بسیاری را در پی دارد که به برخی از آنها اشاره شد.

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …