خانه / مقالات / چگونه آموزش زبان را شروع کنیم ؟

چگونه آموزش زبان را شروع کنیم ؟

utranslateI

نقطه آغازکجاست؟ چه مطالبی را باید خواند؟ و با چه روشی؟ اینها سوال هایی هستند که اکثرا زبان آموزان جواب آسان ای جهت آنها پیدا نمی کنند.

به گفته بسیاری از زبان شناسان، زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید آزمایش زیاد ی کرد. از آنجا که فرایند یادگیری زبان بسیار زیاد نماید است، این آزمایش بایستی متناوب، مستمر و زیاد باشد در غیراین صورت موثر ی آن کم می شود. اما منظورم از متناوب، مستمر وزیاد چیست؟

تناوب یعنی مطالعه اندازه محدودی از مواد درسی در فاصله های معین که در مورد زبان انگلیسی سه تا شش روز در هفته توصیه می شود. استمرار یعنی تکرار این مطالعه بدون تعطیلی. متاسفانه اکثرا زبان آموزان بعد از مدتی تحقیق خسته شده به خود استآسان چند هفته ای یا چند ماهه می دهند که این امر در فرایند یادگیری تاثیر بد می گذارد. و زیاد بودن یعنی این تناوب و استمرار باید تا مدتها ادامه پیدا نماید . به جمله دیگر، زبان آموز نبایستی انتظار داشته باشد که در مدت کوتاهی، برای مثال چند هفته یا حتی چند ماه، تمام توقعاتش برآورده شود زیرا همان گونه که قبلا اشاره شد فرایند یادگیری زبان نماید بوده و نیازمند مدت زمانی در حدود دوسال است. اما این زمان کاملا تقریبی است بسته به میزان تست روزانه،روش بررسی و مواد درسی تغییر می نماید . به طور خلاصه باید گفت که قانون طلایی یادگیری زبان مطالعه اندازه کمی از مطالب در فاصله زمانی معین اما همیشگی است.

اما اینکه مواد درسی چه باشند یا روشهای بررسی چطور باشند احتیاج به بحثی زیاد دارد که سعی می کنم کلیات آنرا در این نوشته بیان نمایم.

نکته ای که اکثرا زبان آموزان به آن توجه ی ندارند این است که زبان انگلیسی را به چه منظور فرا می گیرند؟ آیا تاکید آنها بر کسب مهارتهای گفتاری است یا مهارتهای نوشتاری یا هر دوی آنها؟ هدف آنها هرچه باشد ذکر یک نکته خیلی پر ارزش است: تا زمانی که نمی توانید گفته های انگلیسی زبان را درک کرده و به او پاسخی مناسب دهید، فرایند یادگیری زبان در ذهن شما کامل نشده است. به جمله آسان تر، زمانی زبان انگلیسی را یادگرفته اید که بتوانید رابطه گفتاری و نوشتاری معناداری با انگلیسی زبان برقرار بکنید . این یعنی درک کامل واژه ها، اصطلاحها لهجه ها با همان سرعتی که اکثرا ٌ انگلیسی زبانها حرف می کنند.

پس می بینیم که یادگیری زبان به آن راحتی که در گاهی آگهی ها ادعا می شود، نیست. به همین دلیل فراگیری زبانهای مختلف، در سن کودکی و نوجوانی پیشنهاد می شود تا حافظه قوی و وقت کافی جهت یادگیری وجود داشته باشد. با این همه، چنانچه زبان آموز قانون طلایی را رعایت نماید قطعا به نتیجه ای مطلوب خواهد رسید.

▪ نکات کلی در مورد مواد درسی روش مطالعه:

ـ مطالبی را گزینش بکنید که مناسب با سطح دانشتان باشد. یعنی نکات دستوری و تعداد واژه های متن انتخاب ی آنقدرآسان نباشد تا انگیزه تحقیق را ازدست بدهید یا زیاد مساله نباشد تا از رجوع مکرر به کتابهای دستور یا فرهنگ عبارت ها خسته شوید.

ـ تا آنجا که ممکن است مطالبی را بخوانید که نوارهای شنیداری آنها در دسترس باشد. یعنی آنچه را می خوانید، بشنوید.

ـ هرگز واژه ها را خارج از متن حفظ نکنید. سعی بکنید هر عبارت یا اصطلاح را داخل متن فهمیده و به خاطر بسپارید. زیرا ممکن است مفهوم بسیار زیاد ی از کلمه ها بسته به مساله متن شیوه قرارگرفتن آنها درعبارت تغییر نماید . همچنین ، بررسی عبارت ها درون یک متن سبب می شود تا مغز رابطه ای منطقی معنادار بین کلمات ایجاد کرده و آنها را خوبتر به خاطر بسپارد.

ـ جهت پیدا کردن مفهوم واژه ها از فرهنگ های تک زبانه ای مصرف بکنید که کلمه را شرح داده و مثال می آورد.

ـ از هر دو ورودی ذهنتان یعنی گوشها چشـم ها به خوب ی مصرف بکنید . گوش کردن و خواندن هر دو به میزان در یادگیری تاثیر می گذارند.

ـ هر روز اصطلاح یا ضرب المثل را به خاطر بسپارید.

ـ به انگلیسی فکر بکنید حرف بکنید . این کار در ابتدا مساله به نظر می رسد ولی رفته رفته با وسعت دایره واژگانی تان آسانتر می شود.

ـ هر مطلبی را با هر موضوعی با شرط اینکه متناسب با دانش شما باشد، مطالعه کنید. ممکن است برای شروع، بررسی داستانهای آسان شده (simplified stories) که بر طبق آسانی و دشواری سطح بندی شده اند، مناسب باشد.

انگلیسی در همه جهان تحت شرایط مختلف ی تدریس می شود. بیشتر زبان آموزان زبان انگلیسی در یادگیری آن موارد ی دارند. اکثر مشکلات ی که زبان آموزان با آنها مواجهند ، در نتیجه میزان فرق زبان مادری آنها با انگلیسی است. جهت مثال متکلم بومی چینی ممکن است با موارد مواجه شود تا یک متکلم بومی آلمانی. فراگیران زبان اکثرا مرتکب غلط ات تلفظی ترکیبی می شوند، علی ر این که این غلط ات ناشی از دخالت زبان اولشان (L۱) است. این مداخله بعنوان تداخل زبان اول (زبان مادری ) شناخته شده است. در حالی که زبان انگلیسی پیچیده تر از خیلی از زبان های اصلی ناست اما این زبان چندین خصوصیت دارد که جهت زبان آموزان ایجاد اشکال می نماید .

صداهای صامت، مصوت هجاها در تلفظ، شمار زیاد زمان ها، کاربدهای افعال کمکی، افعال معین ، اصطلاحات حروف تعریف در حیطه دستور زبان (گرامر) باعث خیلی از مشکلات جهت زبان آموزان شده است.

این واقعیت که ایالات متحده و انگلستان دو موتور اصلی این زبانند مقوله ها را با اصطلاحات مفرق ی توصیف می کنند بیشتر اختصارهایی که در حیطه آموزش یادگیری زبان انگلیسی مصرف می شوند ممکن است گیج کننده باشند.

اکثر افرادی که در زمان مدرسه از زبان انگلیسی استفاده ای نمی‌برند به علت ناآبعضی از ارزش آن است. همین افراد ی وارد دانشگاه می‌شوند می‌بینند که زبان علم جهان اینترنت و رسانه ها انگلیسی است، بیشتر انگیزه برای یادگیری زبان دارند. برخی به دنبال آموختن می‌روند و گاهی دیگر به همین شکل فارغ‌التحصیل می‌شوند. بسیاری از دانشجویان، حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درس را تمام می‌کنند بدون آنکه توانایی ترجمه حتی متن انگلیسی آسان را داشته باشند چه برسد به متون تخصصی. و همان‌ها می‌شوند استاد دانشکده ‌.

● یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن در تحصیل

امروزه یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت انکار ناپذیر است چراکه زبان انگلیسی، زبان علم است روش رشته‌های مختلف در سطوح عالی و تولیدعلم به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

با افزایش روند جهان ی سازی ارتباطات بین المللی، برنامه ‌های رادیوئی تلویزیونی، تجارت جهان ی روش علوم جدید همگی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرند و عدم آشنایی با این زبان مساوی با عدم زندگی در جهان ی مدرن امروزی است

زبان انگلیسی از زبانهای زنده و بین المللی جهان ست که پر طرفدار ترین زبان مکالمه ای جهان است.

زبان بین المللی جهان زبان انگلیسی است به یادگیری آسان و روان و آسان بودن در به کار بردن این زبان در مکالمه که زبان انگلیسی را به زبانهای دیگر جهان متمایز تر می نماید .

توجه : قابل به ذکر است که زبان انگلیسی خیلی فرار است اگر هر چند زمان یک بار تست نکنیم از یآدم ان میرود بخاطر همین هر هفته باید وقتی را برای آزمایش کردن زبان انگلیسی در نظر بگیریم تمریهایی را انجام بدهیم ومعلم انگلیسی ما میگوید: زبان انگلیسی به یک yesو no خلاصه نمی شود می بایست برای فراگیری آن تلاش کرد.

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی ایران(قائم هاست)

سرور اختصاصی ایران سرور اختصاصی ایران با بروزترین و جدیدترین سخت افزار و ترافیک نامحدود قابل ارائه از دیتاسنترهای …