خانه / دسته‌بندی نشده / نکاتی در مورد یادگیری زبان انگلیسی

نکاتی در مورد یادگیری زبان انگلیسی


ویرایش انگلیسی

تجربه‌ی هر شخص در زندگی نسبت به شخص دیگر می‌تواند مفرق باشد. این مطلب که بر پایه‌ی تجربه‌ی شخصی نگارنده است، ممکن است با برخی اصول علمی شناخته‌شده در یادگیری زبان انگلیسی فرق داشته باشد. در لابه‌لای این متن خواهم نوشت که خوبتر است زبان انگلیسی را چگونه از روی چه کتاب‌هایی بخوانیم.

قبل از هر چیز باید اصرار کنم که به نظر من اعتماد به نفس و پشتکار دو علت با اهمیت در یادگیری می باشند . در گزینش کلاس زبان، کتاب زبان، نوع لهجه و… وسواس به خرج ندهید. وسواس بسیاری شما را از ادامه خواندن دلسرد می‌کند. کتاب را شروع کنید. زمان ی شروع کردید به تدریج فرصت می‌کنید که تمام چیز را اصلاح بکنید .
آیا رفتن به کلاس زبان برای یادگیری زبان انگلیسی ضروری است؟

من تنها ترم کلاس زبان انگلیسی رفتم بعد از آن کلاس زبان را ادامه ندآدم . اما الان از همان یک ترم رفتن به کلاس زبان پشیمان نیستم. با همان ترم بهتر فهمیدم که برای یادگیری زبان انگلیسی الزاماً نیازی به معلم و استاد نیست. این همان دستاورد اصلی من از ترم کلاس زبان رفتن بود. وقتی کلاس زبان رفتم ۱۱-۱۲ ساله بودم. با این حال بدون آزمون تعیین سطح، در کلاس American Headway 2nd مجموعه کردم.

سطح کلاس بسیار بالاتر از سطح زبان من بود. اکثرا هم‌کلاسی‌ها چند سالی از من بزرگتر بودند. چون رفیق نداشتم سطح پایین‌تر بروم، بالاخره بعد از اولین جلسه تصمیم گرفتم چند کتاب قبل از این کتاب که در آن زبان‌سرا تدریس می‌شد را بخوانم تا بتوانم آن کتاب را بفهمم. خوشبختانه در همان ترم، علاوه بر آن کتاب، شش کتابی را که قبل از این کتاب تدریس می‌شد خواندم همان کتاب که اقطعا لا در دو یا سه ترم تدریس می‌شد تمام کردم.

بعد از انتها ترم، تصمیم گرفتم که دیگر کلاس زبان نروم. چون علاوه بر این‌که فاصله خانه ما تا زبان‌سرا کمی زیاد بود، به این نتیجه رسیده بودم کلاس زبان فقط کاری که می‌کند این است که به هزینه ‌ای که پرداخته‌ایم، ما را مجبور می‌کند که هر هفته به طور مرتب سر کلاس بیاییم زبان بخوانیم. در واقع نقش کلاس زبان یعنی این‌که آدم خودش را ملزم به مطالعه هفتگی نماید از این فضا خارج نشود. در هر صورت اگرچه بعد از آن کلاس زبان انگلیسی را ادامه ندآدم اما بررسی زبان را متوقف نکردم.

در زمان دبیرستان و خصوصاً دانشگاه سعی کردم مهارت‌هایم را در زبان انگلیسی‌ تقویت کنم. اگرچه هنوز در حرف کردن مسائل بسیاری دارم، امّا در خواندن، نوشتن و مهارت شنیداری پیشرفت‌ خوب ی کردم. سعی کردم در دانشگاه چند تا از کتاب‌های تخصصی را از روی کتاب اصلی بخوانم. به جز دو یا سه ترم، بقیه ترم‌ها در دانشگاه، خواندن زبان انگلیسی را روزانه منظم ادامه می‌دآدم .
چطور مهارت‌های زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

برای این‌که دامنه واژگان خود را افزایش دهید، طبیعتاً نیاز به بررسی منظم هر روز دارید. هر روز هم کلمه یاد بگیرید هم کلمات قبلی را مرور بکنید . حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه را صرف اصلاح زبان خود بکنید . کلمات نو را در دفتری جداگانه یادداشت بکنید سعی بکنید با کاربرد کلمات در عبارت آشنا شوید. از همان شروع برنامه، سعی بکنید با فونتیک‌ها آشنایی پیدا بکنید تا بتوانید تلفظ درست کلمات انگلیسی را یاد بگیرید. استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی مثل دیکشنری لانگمن نیز مفید است. در همین زمینه توصیه می‌کنم مطلب قبلی را با عنوان «از کدام دیکشنری انگلیسی مصرف کنیم؟» بخوانید.

سعی بکنید پیشوندها و پسوندهایی که اسم، فعل یا صفت تولید می‌کنند را خوب یاد بگیرید. چند جدول از مهم‌ترین این پیشوندها در اول کتاب کلمات ضروری تافل (Barron’s Essential words for the TOEFL) نوشته شده است. با یادگرفتن پیشوندها پسوندها، به راحتی می‌توانید با دانستن یک کلمه، مفهوم مشتقات آن کلمه را بفهمید.

برخی برای یادگیری مرور کلمات انگلیسی از جعبه‌های لایتنر ( یا G5) استفاده می‌کنند. با این‌که تجربه‌ای در استفاده به همین دلیل ش‌ها ندارم، توصیه می‌کنم وقت نوشتن کلمه بر روی کارت‌ها، یا دو عبارت نیز از آن کلمه بنویسید تا کاربرد کلمه را بهتر یاد بگیرید. همچنین نوشتن مشتقات، مترادف، متضاد و یا کلمات مشابه در کنار کلمه نو مفید خواهد بود.
چه کتابی برای شروع مناسب است؟

یکی از کتاب‌هایی که از خواندنش پشیمان شدم، کتاب ۵۰۴ واژه کاملاً ضروری بود. من این کتاب را کلمه به کلمه حفظ کردم. همه کلمات انگلیسی را که در لابه‌لای متن‌ها نیز بود، به خاطر سپردم. فکر می‌کنم اکثرا کلماتی که نویسنده این کتاب معرفی کرده ، اصلاً پرکاربرد نیست. به نظرم این انرژی را می‌توان روی کتاب دیگری گذاشت. چنانچه قرار است به جای این کتاب، کتاب دیگری را نخوانید، پس خواندنش بهتر از نخواندنش خواهد بود. همان‌طور که پیشتر گفتم، خیلی وسواس به خرج ندهید. چنانچه کتاب بهتری نمی‌شناسید، خواندن همین کتاب را از دست ندهید.

سعی نکنید انگلیسی را با خواندن کتاب‌های سنگین پر از کلمات شروع کنید. ممکن است بسیار زود خسته دلسرد شوید. کتاب نیز نباید چنان آسان باشد که با خواندن یک کتاب انگلیسی، چیز بسیاری یاد نگیرید. من فکر می‌کنم یک کتاب انگلیسی که در هر صفحه آن، ۴ تا ۸ کلمه جدید داشته باشد، برای خواندن شروع مناسب باشد. نگاهی به مجموعه کتاب‌های English Vocabulary in Use که دانشگاه کمبریج منتشر کرده ، بیندازید. ممکن است کتاب مناسبی را در این بین پیدا بکنید . اگر فکر می‌کنید سطح زبان انگلیسی شما چندان خوب نیست، بالاخره باید از یک جایی شروع کنید. زیاد تردید نکنید. شروع کردن به مطالعه هر کتابی ممکن است کمی دشوار باشد. ممکن است چند درس اول کلمات تازه‌ی بسیاری داشته باشد. خیلی سخت نگیرید و سعی بکنید زودتر شروع کنید.
معرفی چند مجموعه صوتی فیلـم یی برای تقویت مهارت شنیداری

اگر دامنه لغات شما چندان خیلی نیست و تازه‌کار هستید، زمان خود را با دیدن فیلم جذاب ‌های زبان اصلی تلف نکنید. با این حال چنانچه می‌خواهید فیلـم ببینید، فیلم جالب را با زیرنویس انگلیسی ببینید. برای تقویت مهارت شنیداری (listening) همزمان با یادگیری لغات انگلیسی، سعی بکنید گفت‌وگوهای کوتاه آسان را گوش دهید. فایل‌های صوتی شش دقیقه انگلیسی (Minutes English 6 ) یا Landon Life و همچنین مجموعه فیلـم یی Study English IELTS Preparation Series 1-3 بسیار مفید خواهد بود. دیدن مجموعه مستند Future که به زبان انگلیسی است در مورد فناوری‌های گوناگون توضیح می‌دهد، دیدنی است. دیدن برخی از مستندهای BBC با زیرنویس انگلیسی نیز می‌تواند به تقویت مهارت شنیداری شما کمک کند.

سعی بکنید متن انگلیسی فایل‌های صوتی که برای گوش دادن گزینش می‌کنید، بیابید تا مهارت شنیداری شما زودتر پیشرفت نماید . زمان بیشتری را برای یادگیری و مرور کلمات جدید (نسبت به دیدن مستند و گوش دادن به فایل‌های صوتی) در نظر بگیرید. از آن‌جا که در مورد وضعیت کپی رایت این مجموعه‌ها اطلاعی ندارم، از گذاشتن لینک دانلود خودداری کرده ‌ام.

برای تقویت Speaking، اعتماد به نفس بیشتری نیاز دارید. نترسید خجالت نکشید. چنانچه کسی ندارید که بتواند با شما انگلیسی حرف نماید ، با خودتان حرف بکنید . با در دیوار حرف بکنید . مطمئن باشید آن‌ها عبارات شما رو گوش می‌کنند! اگر سه مهارت دیگر را خوب فرابگیرید، ممکن است نتوانید عبارات را تصحیح بکنید ولی به غلط خود پی می‌برید. کم‌کم تمام چیز خوبتر می‌شود.
دانستن گرامر ضروری است؟

بسیار از دوست ها بسیاری را صرف یادگیری گرامر می‌کنند. من به جز همان گرامری که در زمان دبیرستان یاد گرفتم، هیچ چیز دیگری نخواندم. توصیه می‌کنم بسیاری را برای یادگیری گرامر صرف نکنید. بچه ۴-۵ ساله انگلیسی با این‌که نه از گرامر چیزی خوانده نه فعل فاعل را می‌شناسد، بسیار بهتر انگلیسی حرف می‌کند.

علی‌رناراحتی این‌که وضعیت ما با کودکان قابل قیاس نیست اما وقتی تحقیق هر روز داشته باشید، نیازی به خواندن گرامر نخواهید داشت. زمان ی عبارات بسیاری را خوانده باشید و کاربرد کلمات را زیاد دیده باشید، خودبه‌خود بدون آن‌که چیزی از گرامر بدانید ، دستور زبان انگلیسی را رعایت می‌کنید. چنانچه به دنبال گرفتن نمره بالا در آزمون تافل یا آیلتس نیستید، می‌توانید خواندن زبان انگلیسی را با دانستن گرامر کتاب‌های انگلیسی دبیرستان شروع کنید.
خواندن متن مجلات و سایت‌های انگلیسی

سعی بکنید متنی را در مورد مورد مورد علاقه‌تان پیدا بکنید و آن را بخوانید. متن‌های آسان و نو را گزینش بکنید . خودتان متن مناسب را بیابید. اگر رشته شما ادبیات است، خواندن متنی در مورد آب‌بندی کمپرسورها برای شما سودی نخواهد داشت. چنانچه رشته شما مهندسی شیمی است دنبال متن انگلیسی نمایش‌نامه‌های شکسپیر نگردید. مجموعه کتاب‌های Cambridge Vocabulary for the IELTS به صورت خودخوان می باشند متن‌های عمومی بهتر و نو ی را انتخاب کرده است.

مطلب پیشنهادی

فیس بوک چیست؟ و چگونه یک اکونت در آن درست کنیم؟

فیس بوک چیست؟خرید vpnفیس بوک بزرگترین و محبوب ترین شبکه اجتماعی حال حاضر است. در …